Monday, January 24, 2022
HomeToshiba planuje podzielić się na trzy firmy, odrzuca wezwania do prywatności

Toshiba planuje podzielić się na trzy firmy, odrzuca wezwania do prywatności

[ad_1]

Japońska Toshiba przedstawiła w piątek plany podziału na trzy niezależne firmy, dążąc do uspokojenia akcjonariuszy-aktywistów, wzywających do radykalnego remontu po latach skandalu.

Ten ruch jest echem zmian dokonanych przez inny konglomerat przemysłowy Ogólne elektryczne i zobaczę Toshiba wydzielenia podstawowych działalności — jej działy energetyczne i infrastrukturalne będą zlokalizowane w jednej firmie, podczas gdy jej działy urządzeń i pamięci masowych będą stanowić kręgosłup innej.

Trzeci będzie zarządzał udziałami Toshiby w firmie Kioxia produkującej układy pamięci flash i innymi aktywami.

Plan – zrodzony z pięciomiesięcznego przeglądu strategicznego przeprowadzonego po wysoce szkodliwym skandalu dotyczącym ładu korporacyjnego – ma częściowo na celu zachęcenie aktywistów do wyjścia, podają źródła znające tę sprawę.

Remont został ogłoszony po zamknięciu rynków w Japonii. Akcje spółki notowane na giełdzie we Frankfurcie spadły o 4 procent na otwarciu w piątek, co świadczy o rozczarowaniu inwestorów planem.

Zerwanie byłoby sprzeczne z wezwaniami niektórych udziałowców, aby Toshiba została prywatna. Jej komisja ds. przeglądu strategicznego stwierdziła jednak, że opcja ta wzbudziła wewnętrzne obawy dotyczące jej wpływu na biznes i utrzymanie personelu.

Dodał, że firmy private equity wyraziły również obawy dotyczące sfinalizowania transakcji z powodu możliwego konfliktu z japońskim prawem bezpieczeństwa narodowego i potencjalnego sprzeciwu ze strony regulatorów antymonopolowych.

„Po wielu dyskusjach doszliśmy do wniosku, że ta strategiczna reorganizacja jest najlepszą opcją” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny Satoshi Tsunakawa.

Dodał, że Toshiba, która liczy na zakończenie remontu w ciągu dwóch lat, wybrałaby opcję podziału niezależnie od obecności aktywistów-akcjonariuszy, a potężne japońskie ministerstwo handlu nie zgłosiło sprzeciwu wobec planu.

Zarządzający portfelem w funduszu aktywistów z udziałami w Toshibie powiedział, że plan był rozczarowujący i jest mało prawdopodobne, aby przegłosowano go na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu (NWZ), które japońska firma planuje przeprowadzić do marca przyszłego roku.

“Aktywiści mają teraz dwie opcje – możesz sprzedać i odejść i wrócić za dwa lata lub możesz kupić więcej akcji i walczyć z tym na NWZA. Pójdę i pomyślę, co robić” – powiedział. menedżer portfela, który odmówił identyfikacji.

Zwroty dla akcjonariuszy

W ramach remontu Toshiba zamierza zwrócić akcjonariuszom około 100 miliardów jenów (około 6 530 crore rupii) w ciągu najbliższych dwóch lat finansowych.

Powiedział również, że zamierza „zarobić” na swoich udziałach w Kioxii, zwracając udziały w całości, tak szybko, jak to możliwe. Nie wyjaśnił jednak, czy oznacza to, że nadal jest zainteresowany IPO, czy też rozważa inne opcje.

Inne aktywa, które nadal będą w posiadaniu firmy Toshiba, obejmują udziały w firmie Toshiba Tec Corp, producenta drukowania i systemów informatycznych dla handlu detalicznego.

Niektórzy inwestorzy Toshiby nie są przekonani, że rozpad przyniesie wartość, podały źródła akcjonariuszy przed formalnym ogłoszeniem planu.

„Rozdział ma sens, jeśli wycenę wysoce konkurencyjnego biznesu utrudniają inne firmy” – powiedział Fumio Matsumoto, główny strateg w Okasan Securities.

„Ale jeśli nie ma takiego biznesu, w wyniku rozpadu powstają trzy słabe firmy średniej wielkości”.

Niegdyś 146-letni konglomerat przechodził od kryzysu do kryzysu od czasu skandalu księgowego w 2015 roku. Dwa lata później zapewnił sobie zastrzyk gotówki w wysokości 5,4 miliarda dolarów (około 40 190 crore) od ponad 30 zagranicznych inwestorów, który pomógł uniknąć wycofane z giełdy, ale wprowadzili aktywistów, w tym Elliott Management, Third Point i Farallon.

Napięcia między kierownictwem Toshiby a zagranicznymi udziałowcami zdominowały nagłówki od tego czasu, aw czerwcu wybuchowe dochodzenie zlecone przez udziałowców wykazało, że Toshiba zmówiła się z japońskim ministerstwem handlu, aby uniemożliwić inwestorom uzyskanie wpływów na zeszłorocznym zgromadzeniu udziałowców.

Wcześniej w piątek firma Toshiba opublikowała raport na zlecenie, w którym stwierdzono, że dyrektorzy, w tym jej były dyrektor generalny, zachowywali się nieetycznie, ale nie niezgodnie z prawem.

Doszedł do wniosku, że Toshiba była nadmiernie zależna od ministerstwa handlu, dodając, że problemy były również spowodowane „nadmierną ostrożnością w stosunku do zagranicznych funduszy inwestycyjnych” i „brakiem chęci rozwijania z nimi rozsądnych relacji”.

Wychodzenie z załamania spowodowanego COVID-19 Podczas pandemii firma Toshiba odnotowała, że ​​zysk operacyjny w drugim kwartale wzrósł w przybliżeniu dwukrotnie do 30,4 mld JPY (w przybliżeniu 1,985 crore).

shehhttps://techblogspace.com
Mam na imię Ahmad. Jestem pisarzem treści z Polski. Piszę blogi i artykuły o technologii.
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments