Recenzja Forza Horizon 5: Wszystko, co kochasz, w Meksyku

Forza Horizon 5 wybiera to stare powiedzenie: jeśli nie jest zepsuty, nie naprawiaj go. Angielski twórca gier Playground Games, który dokonał każdego wpisu stale ulepszanej serii wyścigowej Forza Horizon od czasu jej powstania ponad dziewięć lat temu, nie miesza się z formułą, którą dostarczył i udoskonalił z biegiem czasu na swoim poprzedniku. Forza Horizon 5 jest bardzo podobna do Forza Horizon 4, co nie jest złe. Piąty rozdział serii — dostępny 5 listopada dla klientów premium i 9 listopada dla wszystkich pozostałych — jest aktualizacją iteracyjną. To nie jest próba wymyślenia koła na nowo. Cynicy będą narzekać na brak innowacji w grze: ponowne wykorzystanie zasobów, kopiowanie-wklejanie i stare wino w nowym kraj. Ale to mówi więcej o branży gier wyścigowych, do której dojdziemy za jakiś czas.

To nie boli Forza Horyzont 5 — która sama w sobie jest świetną grą. Festiwal Horizon w grze zabierze graczy tym razem do Meksyku. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2014 roku w Forza Horizon przechodzimy na prawostronną jazdę, po Australii w Forza Horyzont 3 i Wielkiej Brytanii w Forza Horyzont 4, po lewej stronie (jak w Indiach) ze względu na wspólne korzenie Wspólnoty Narodów. Forza Horizon 5 oznacza również powrót serii do obu Ameryk od czasu jej powstania w 2012 roku.

Co ważniejsze jednak, Meksyk pozwala Forza Horizon 5 na ogromną różnorodność. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, której główny projektant gier Ryan Greene nazwał „zbyt ciężkim drzewem” podczas sesji wieloosobowej z dziennikarzami. Meksyk ma 11 różnych biomów, czy to bujne dżungle, dziewicze plaże, historyczne miasta czy pustynie pełne wydm. Przynoszą również dynamiczne zdarzenia pogodowe, od burz piaskowych à la Mad Max: Droga furii, na błyskawice i ulewne deszcze, które dodają dramaturgii obradom. Jak zawsze, Forza Horizon 5 pozwala poznać różnorodne biomy, które Meksyk ma do zaoferowania na początku.

A jak trzeba, to wszystko wygląda świetnie. Meksyk w Forza Horizon 5 to czysta przyjemność, gdy jadę superautostradami z prędkością przekraczającą 350 km/h w niezwykle cichym, całkowicie elektrycznym Porsche Taycan Turbo S, kołysząc się po krętych wewnętrznych ulicach poluj na dodatkowe deski w głodnym i potężnym Lamborghini Centenario lub przedzieraj się przez lasy i skacz ze wzgórz w nastroju na punkty umiejętności i dodatkowe uszkodzenia w ciężkim pick-upie z dużymi oponami. Wspomniane wyżej pojawiające się wzorce pogodowe dodatkowo przyczyniają się do tej radości — czują się realistycznie (lub tak blisko, jak to możliwe) nawet na Xbox One X na którym grałem w Forza Horizon 5.

forza horyzont 5 recenzja meksyk forza horyzont 5

Horizon Festival jedzie do Meksyku w Forza Horizon 5
Źródło zdjęcia: Gry na placu zabaw

Na swoim potężniejszym kuzynie Xbox Series X, będziesz mógł wybierać między dwoma trybami wideo w Forza Horizon 5: jakość (4K 30 fps) i wydajność (4K 60 fps). Podobnie jak wybór Forza Horizon 4 oferowany na One X. Teraz One X nie ma opcji graficznych. Co oferuje tryb jakości w Series X? Możesz spodziewać się większej ilości szczegółów, większych odległości rysowania i śledzenia promieni (choć tylko w ForzaVista). Te funkcje są dostępne na Seria S też, choć naturalnie jest zablokowany do rozdzielczości 1440p. Wszystkie te szczegóły mają też swoją cenę. Forza Horizon 5 ma ogromny rozmiar do pobrania — 103 GB na PC i Series S/X oraz 116 GB na Xbox One. Auć. To połowa miejsca na konsole dla posiadaczy serii S.

Forza Horizon 5 jest również świetna do grania. Gry na placu zabaw a Turn 10 Studios firmy Forza Motorsport udoskonaliło sterowanie jazdą przy każdym wpisie. I oni naprawdę weszli w rytm w ostatnich kilku okazjach. Jeśli przechodzisz z Forza Horizon 4, poczujesz najmniejsze różnice — dzięki czemu przejście będzie mniej więcej płynne. Kolejny przypadek mojej początkowej argumentacji. Na pewno jest zręcznościowa, ale istnieją wskazówki dotyczące symulacji, które pozostawiają miejsce na ulepszenia gracza. To z kolei oznacza, że ​​​​Forza Horizon 5 jest łatwa do zdobycia – chociaż jestem tutaj stronniczy, biorąc pod uwagę całkowity czas, jaki spędziłem z serią – ale wciąż ma dużo głębi, którą możesz zbadać, gdy zagłębisz się w sztuczną inteligencję trudności, a następnie do trybów PvP (gracz kontra gracz).

Playground Games ułatwia również wybór odpowiedniego samochodu. Po przybyciu na wydarzenie i wyświetleniu ekranu wyboru samochodu Forza Horizon 5 wyświetli listę „polecanych samochodów” z listy, którą masz do dyspozycji. To miły akcent — daje wyobrażenie o tym, czego wymaga wyścig i który samochód będzie się dobrze spisywał. Jeśli nie widzisz tej sekcji, Forza Horizon 5 zamiast tego umożliwi Ci zakup polecanych samochodów.

Mówiąc o PvP, Playground Games wybrało „Ranked Adventure” w Forza Horizon 5. Dlaczego? Dyrektor kreatywny gry Mike Brown powiedział że „Przygoda rankingowa sprawiła, że ​​wygrywanie jest bardzo ważne. To sprawiło, że ludzie naprawdę chcieli dużo wygrać i bardzo się denerwowali, kiedy nie mogli”. Innymi słowy, sprawił, że Forza Horizon 4 była toksyczna. Żaden twórca gier tego nie chce i jasne jest, dlaczego przygoda rankingowa zniknęła.

Forza Horizon 5 nadal ma tryb PvP – nazywa się Horizon Open – ale nie jest to ani trochę tak zabójcze. Horizon Open ma być „bardziej niskim ciśnieniem, bardziej inkluzywnym, bardziej dostępnym”. Dodatkowo, jest nawet luźniejszy format w co-op Horizon Tour, który jest swobodny i wyluzowany, powiedział Greene. Deweloperzy zajęli się również irytacją, gdy koledzy z drużyny rezygnują z trybów PvP w połowie. Pozostali gracze nadal będą pod presją, ale oni też będą za to lepiej wynagradzani.

Recenzja gry Forza Horizon 5 Forza Horizon 5 Multiplayer

Spotkanie wieloosobowe w Forza Horizon 5
Źródło zdjęcia: Gry na placu zabaw

Jeśli chcesz czegoś jeszcze lżejszego, możesz skorzystać ze zmiany nazwy Forzathon Live. Teraz nazwany Horizon Arcade w grze Forza Horizon 5, oferuje 12 minigier w trybie współpracy — dla każdego, kto znajduje się w różowym kółku w momencie rozpoczęcia. Może to obejmować rozbijanie piniat, wykonywanie super skoków, bicie rekordów prędkości i tak dalej. Możesz także użyć nowego systemu Forza Link — znajduje się on w lewym dolnym rogu interfejsu — aby przyspieszyć dobieranie graczy. Działa kontekstowo, więc będzie próbował znaleźć graczy do wydarzeń, które są Ci bliskie.

To prowadzi nas do kampanii (grywalnej solo lub w trybie współpracy, jak poprzednio), w której większość graczy Forza Horizon 5 będzie spędzać czas naturalnie. Największym wprowadzeniem jest nowy, oparty na fabule tryb Ekspedycji — to trochę przygoda z przewodnikiem, ponieważ ktoś albo będzie jechał obok ciebie, latał nad tobą, albo siedział obok ciebie w twoim pojeździe. Ekspedycje zwykle wiążą się z dojazdem do miejsca, na przykład aktywnego wulkanu lub ruin Azteków. Gdy już tam będziesz, możesz odblokować kilka opcjonalnych wyróżnień, znajdując interesujące obiekty, jeśli chcesz spędzić czas w okolicy. Następnie ponownie łączysz się z partnerem postaci niezależnej, który zabierze Cię w dziką podróż, czy to bieganie przez tropikalną burzę, czy bieganie po zboczu aktywnego wulkanu. Ma być główną atrakcją regionu — i z kolei odblokowuje nową stronę festiwalu.

Poza tym będziesz uczestniczyć w podobnych wydarzeniach z poprzednich Forza Horizon Gry. Wyścigi szosowe, dirtowe, uliczne i przełajowe — to wszystko jest tutaj. Biorąc pod uwagę ograniczony czas, jaki miałem z grą — Microsoft dał nam dostęp dopiero na początku tego tygodnia — nie mogę powiedzieć, czy wydarzenia są bardziej zróżnicowane. Chociaż fakt, że Meksyk w Forza Horizon 5 jest największą mapą, jaką kiedykolwiek zbudowały gry Playground, masz nadzieję, że to prawda.

Oczywiście, jeśli zabraknie Ci wydarzeń, zawsze możesz stworzyć własne. Forza Horizon 5 zawiera nową funkcję EventLab dla treści generowanych przez użytkowników. Dzięki niemu możesz tworzyć różne rasy, akrobacje i wyzwania. EventLab w Forza Horizon 5 pozwala wstawiać obiekty, kształtować trasę, ustawiać klasę samochodu i nie tylko. Możesz nawet zdefiniować wszelkiego rodzaju zasady, takie jak przyznawanie punktów za cele, zmiana momentu obrotowego lub grawitacji samochodu, aby zadzierać z zawodnikami, czy też podnoszenie parametrów wyścigu, aby uzyskać dodatkową dawkę zabawy. Gdy skończysz z planem, możesz go użyć, aby nadać swojemu wydarzeniu nazwę, wziąć go na próbę, a następnie opublikować, aby społeczność mogła się nim cieszyć.

W ramach zawartości generowanej przez użytkowników, twórca malowań powraca w rozszerzonej formie do gry Forza Horizon 5. Możesz dostosować swój samochód na więcej sposobów niż wcześniej — a ponadto możesz skorzystać z nowej funkcji zrzutów prezentów (znajdującej się w grze menu), aby szybko dzielić się swoimi dokonaniami z innymi graczami Forza Horizon 5.

forza horyzont 5 przegląd dostosowań forza horyzont 5

Spersonalizowane Porsche w Forza Horizon 5
Źródło zdjęcia: Gry na placu zabaw

Mówiąc o dostosowywaniu, twórca postaci w Forza Horizon 5 jest bardziej zróżnicowany niż kiedykolwiek. Oprócz zwykłych opcji różnorodności rasowej, Forza Horizon 5 pozwala również wybrać zaimki i głos. Tak, twoja postać mówi w Forza Horizon 5 — aczkolwiek w ograniczony sposób. Możesz także zamienić sztuczne kończyny na dowolną z czterech postaci, co jest ważnym krokiem w reprezentacji osób niepełnosprawnych.

Ten aspekt jest również objęty maską. Funkcje ułatwień dostępu w Forza Horizon 5 umożliwiają tryby interfejsu użytkownika o wysokim kontraście i bez rozróżniania kolorów, narrację czytnika ekranu w interfejsie użytkownika, obsługę zamiany tekstu na mowę i mowę na tekst w czacie głosowym oraz napisów na całej planszy w przerywnikach filmowych i w rozgrywce. Możesz także dostosować ruchome tło i szybkość gry. Microsoft zapewnia dużą dostępność, w tym w swoich flagowych wydarzeniach, a jego Xbox gry są kontynuowane w tym duchu.

Forza Horizon 5 to gra stworzona dla każdego — ale irytujące jest to, że nie ma wielu takich gier. Potrzeba prędkości to jedyna inna franczyza, o której myślę, że przeszkadza w otwartych światach, ale NFS wpadł w ziemię dawno temu. Jej nowy kuzyn, Brud, nigdy nie zapuścił się w tę domenę. Czy to może się zmienić z EA własność Codemasters? Trzyma się całej trasy opartej na następnej grze Grid Legends, choć będzie oferować więcej narracji. Zasadniczo brakuje konkurencji — co nieuchronnie skutkuje brakiem innowacji. Playground Games może zaoferować iteracyjne wrażenia i zgarnąć pieniądze, ponieważ Forza Horizon 5 jest w swoim własnym świecie. To cudowne, ale też smutne.

Plusy:

 • Meksyk wygląda pięknie
 • Zróżnicowane regiony, lepsze z pogodą
 • Świetnie wygląda i działa na Xbox One X
 • Setki samochodów
 • Mechanika jazdy jest dopracowana
 • Łatwy do podniesienia, ale z głębokością
 • Mniej wymagający multiplayer PvP
 • Głębokie wsparcie współpracy
 • EventLab jest obiecujący
 • Zróżnicowany twórca postaci

Cons:

 • Brak innowacji
 • Aktualizacja iteracyjna
 • Horizon Arcade to strzał w dziesiątkę
 • Przedmioty kolekcjonerskie Ekspedycji są meh

Forza Horizon 5 ukaże się 9 listopada na Xbox One, Xbox Series S/X i Windows 10/11. Jest dostępny od 5 listopada dla tych, którzy kupili Forza Horizon 5 Premium Edition.

Ceny zaczynają się od Rs. 3499 w dniu Parowy, Rs. 3999 dnia Sklep Microsofti Rs. 4299 w sprzedaży detalicznej. Forza Horizon 5 Premium Edition kosztuje Rs. 5499 na Steam i Rs. 6599 w sklepie Microsoft Store.

Możesz również zdobyć Forza Horizon 5 za pomocą Xbox Game Pass abonament, który kosztuje Rs. 699 miesięcznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.