AMD ląduje w Meta jako klient chipów centrum danych, przejmuje Nvidię

[ad_1]

Firma Advanced Micro Devices poinformowała w poniedziałek, że zdobyła Meta jako klient chipów centrum danych, wysyłając akcje AMD o ponad 11 procent, ponieważ umocniła część swoich zysków w stosunku do Intela.

Zapowiedział również szereg nowych żetonów mających na celu walkę z większymi rywalami, takimi jak Nvidia na rynkach superkomputerów, a także mniejszych konkurentów, w tym Ampere Computing na rynku cloud computing.

Po latach tropienia znacznie większych Intel na rynku procesorów x86, AMD stale zwiększa swój udział w rynku od 2017 roku, kiedy to plan powrotu kierowany przez dyrektora naczelnego Lisa Su skierować firmę na obecną pozycję posiadania szybszych chipów niż Intel.

Według Mercury Research, AMD ma teraz prawie jedną czwartą rynku chipów x86.

Po zabezpieczeniu Meta, firma znana wcześniej jako Facebook, jako klient, firma AMD zawarła umowy z wieloma największymi klientami Intela. Ma też umowy z alfabetem Chmura Google, Amazonka Usługi internetowe Amazoni Microsoft Lazur.

Christopher Rolland, analityk ds. półprzewodników w Susquehanna International Group, powiedział w notatce dla inwestorów, że wydaje się, że AMD wygrywa część zwiększonych wydatków Meta, ponieważ zwiększa plany budowy wirtualnych światów online.

„Inwestorzy próbują teraz zidentyfikować największych sprzętowych beneficjentów tych nakładów inwestycyjnych, a dzisiejsze ogłoszenie może sugerować, że AMD wygrywa zdrową część” – napisał Rolland.

AMD w poniedziałek ogłosiło również plany zmierzenia się z rywalami poza Intelem.

Nowy układ AMD został zaprojektowany z myślą o chipie Nvidii A100, który wraz z innymi układami zaprojektowanymi w celu przyspieszenia sztucznej inteligencji pomógł uczynić Nvidię najcenniejszą amerykańską firmą produkującą półprzewodniki.

AMD powiedziało, że Oak Ridge National Laboratory w Tennessee użyje nowego układu w swoim superkomputerowym systemie „Frontier”.

AMD celowało także w mniejszych rywali. Firma ogłosiła nowy centralny procesor o nazwie „Bergamo”, który zostanie dostarczony w pierwszej połowie 2023 roku.

Ampere Computing, startup założony przez byłych dyrektorów Intela, jest ściganie podobną strategię dotyczącą wysokiej liczby rdzeni i zapis w tym roku Wyroczni usługa w chmurze jako klient.

Leave a Reply

Your email address will not be published.